Sprzątanie po zabójstwach jest procesem szczególnym, który znacząco różni się od zwykłego sprzątania danej powierzchni. Do oczyszczenia miejsca zbrodni konieczne jest przestrzeganie odpowiednich przepisów oraz wykorzystanie specjalistycznych środków oraz maszyn.

Komu zlecić sprzątanie po zabójstwach?

Sprzątanie po zbrodni powinno zostać powierzone odpowiednim firmom sprzątającym, które specjalizują się w takich działaniach. Firmy te w zakresie swoich usług zawierają kompleksową obsługę klienta. Proces sprzątania musi zostać odpowiednio dobrany do rodzaju śmierci. W przypadku gdy nastąpiła ona w pomieszczeniu, konieczna jest dezynfekcja całego wyposażenia – wynoszone są wszystkie meble, sprzęty elektroniczne, rzeczy osobiste a następnie zostają poddane utylizacji. Zabezpieczane są niebezpieczne odpady, a wszelkie powierzchnie, zostają dokładnie oczyszczone z wykorzystaniem odpowiednich, mocnych specyfików. Dodatkowo, podczas prac wykorzystywane są środki eliminujące zapach. Bardzo często w takich sytuacjach stosowane jest ozonowanie, które zarówno zdezynfekuje dane powierzchnie i dodatkowo usunie nieprzyjemny zapach.  Do procesu czyszczenia wykorzystywane są różnorodne sprzęty takie jak min ozonatory przemysłowe, lampy UV, odkurzacze, myjki parowe. Proces sprzątania może trwać jeden dzień, jednak w niektórych sytuacjach niezbędna będzie większa ilość czasu, a przebieg dezynfekcji danego miejsca może wydłużyć się nawet do kilku dni. Po dokładnej dezynfekcji mieszkanie zostaje oddane właścicielowi. Jest ono całkowicie oczyszczone i opróżnione, jednak warto pamiętać, ze w niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego remontu i dopiero wtedy będzie można mieć pewność, co do całkowitego bezpieczeństwa danych powierzchni.

Dlaczego nie powinno się podejmować prób samodzielnego sprzątania?

sprzątanie po zabójstwachSamodzielne posprzątanie wiąże się ze sporym ryzykiem, którego uniknięcie może być bardzo trudne. Niedokładnie oczyszczone powierzchnie mogą być siedliskiem bakterii, groźnych wirusów czy patogenów, których działanie może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. Ponadto jeśli ciało długo czekało na odnalezienie i znajdowało się w stanie stopniowego rozkładu dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji, które unoszą się w powietrzu, a ich wdychanie może być groźne dla zdrowia ludzi.

Sprzątanie po zabójstwach jest pracą wymagającą i skomplikowaną. Aby móc cieszyć się wysokiej jakości wykonanymi usługami należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się takimi przypadkami na co dzień.

Podejmowane przez profesjonalistów działania są odpowiednio dobierane do danego przypadku, miejsca śmierci i jego rodzaju. Samodzielne podejmowanie się sprzątania po zwłokach jest ryzykowne i nigdy nie zagwarantuje całkowitego oczyszczenia danej powierzchni. Ponadto zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ustawy z dnia 14 marca 1985 r., opracowanej na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 i z 2012 r. poz. 460 i 892 oraz z 2013 r. poz.2 do sprzątania miejsc po zwłokach konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych środków i sprzętów. Warto wybierać tylko sprawdzone firmy.