Czas pogrzebu bliskiej osoby, zwłaszcza jeśli jej odejście było nagłe i niespodziewane, bywa stresującą gonitwą od urzędu do urzędu. Pogrążona w formalnościach rodzina niekiedy nie ma nawet czasu na przeżycie swojego smutku a na załatwienie czeka kolejna pilna kwestia – staranne posprzątanie mieszkania, w którym doszło do zgonu. By oszczędzić sobie nerwów, warto oddelegować to zadanie specjalistom. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie warto zwlekać z telefonem do nich.

Sprzątanie po zgonie – dlaczego warto w nie zainwestować?

Konieczność posprzątania mieszkania, w którym zmarł bliski nam człowiek u wielu osób będzie wywoływać trudne, traumatyczne emocje. Nie lepiej poczuje się także właściciel budynku, gdzie odkryto zwłoki, gdy z dnia na dzień dowiedział się o byciu odpowiedzialnym za oczyszczenie pomieszczenia. Zamiast własnymi siłami mierzyć się z tym przykrym obowiązkiem, warto zainwestować w zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej.

Gdy z zadaniem posprzątania po zgonie zmierzą się profesjonaliści, nie będziemy musieli martwić się, czy oczyszczone mieszkanie stanowi bezpieczne środowisko do spędzania czasu. W pomieszczeniu, w którym przebywały zwłoki, mogą bowiem zagnieździć się szkodliwe czynniki biologiczne i patogeny przenoszone przez krew. Kolejnym zagrożeniem są trupie jady (ptomainy), czyli lekko toksyczne putrescyna i kadaweryna odpowiedzialne za silnie nieprzyjemny zapach rozkładu.

Zatrudnienie firmy sprzątającej to duże odciążenie dla rodziny oraz gwarancja efektywnego, dokładnego usunięcia niepożądanych substancji biologicznych z zachowaniem wysokiego standardu czystości.

Jakie metody wykorzystują firmy czyszczące po zmarłych?

Na sprzątanie po zgonie składa się zazwyczaj usunięcie skażonych mebli i rzeczy osobistych, czasem także przesiąkniętej przykrym zapachem tapety ściennej i dokładna dezynfekcja. Do jej przeprowadzenia stosuje się atestowane środki biobójcze jak na przykład chlor lub fenol. Dezynfekcja może być wykonana również przez zamgławianie, czyli rozpylenie w pomieszczeniu maleńkich kropli środka dezynfekującego z wykorzystaniem silnego strumienia powietrza.

Zamgławianie ULV to metoda skuteczna w walce z insektami. Będzie przydatna, gdy zwłoki odkryto dopiero po kilku dniach a proces rozkładu zwabił do mieszkania owady. Może się również zdarzyć, że zmarły nie radził sobie z dbaniem o swój dom, przez co wewnątrz zalęgły się rybiki cukrowe, pluskwy lub pchły.

Bardzo nowoczesnym i powszechnie polecanym sposobem dezynfekcji jest ozonowanie. Oprócz usuwania bakterii, wirusów i grzybów, celem tego działania jest dezodoryzacja, czyli pozbycie się wszelkich niepożądanych zapachów. Ozon generowany jest przez urządzenie zwane ozonatorem i zostaje wmieszany w powietrze w oczyszczanym pomieszczeniu. Ważne jest, by wniknął we wszystkie zakamarki, dlatego ekipa sprzątająca powinna otworzyć szafki, odsunąć meble od ściany i podnieść dywan. Ozonowanie skutecznie zapobiega odrostom mikroorganizmów i nawrotom brzydkich woni.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda sprzątanie po zmarłych w miejscowościach:

Jak długo może trwać dezynfekcja po zgonie?

Trudno jest wyznaczyć uniwersalny czas trwania dekontaminacji pomieszczeń po zgonie, ponieważ różni się on w zależności od stopnia skomplikowania danego przypadku. Zdarza się, że cały proces potrwa tylko jeden dzień, czasem jednak specjaliści potrzebują od trzech do czterech dni na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń.

Być może zastanawiasz się, jak długo trzeba odczekać z wejściem do pomieszczenia po ozonowaniu. Ozon jest w końcu drażniącym a w dużych ilościach nawet szkodliwym gazem. Uspokajamy jednak, że przy dokładnym wywietrzeniu wystarczą dwie do czterech godzin, by w zdezynfekowanych pokojach mogli bezpiecznie przebywać ludzie. Ozon naprawdę szybko się rozkłada i nie pozostawia szkodliwych pozostałości.

Znaczenie szybkiej realizacji czyszczenia po zmarłym

Dokładne oczyszczenie mieszkania, w którym doszło do zgonu, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jego przyszłych lokatorów. Ważne jest, by zanieczyszczenia biologiczne usunąć także z niewidocznych, trudnodostępnych miejsc. Im szybciej zostanie przeprowadzony ten proces, tym mniej sprzętów zdąży przesiąknąć nieprzyjemnymi zapachami i w rezultacie mniej rzeczy trzeba będzie bezpowrotnie wyrzucić.

Jeżeli niedługo po otrzymaniu wiadomości o zgonie skontaktujemy się z firmą sprzątającą, możemy czuć się spokojni, że szybko odzyskamy mieszkanie po zmarłym a całe przedsięwzięcie nie zrujnuje naszego budżetu.