Mamy nadzieję, że nie masz za sobą przykrego doświadczenia zetknięcia się z zapachem, jaki wydzielają ludzkie zwłoki w stanie rozkładu. Jeśli jednak zdarzyło Ci się z nim spotkać, być może zastanawiasz się, czy usunięcie tak silnej woni z zamkniętych pomieszczeń jest w ogóle możliwe.

Działające na terenie naszego kraju ekipy sprzątające po zmarłych mają swoje sposoby na walkę z nawet najbardziej uciążliwymi odorami. Informacje o tym, jak wygląda ich praca i jak ważną rolę pełni w niej ozonowanie, znajdziesz w tym krótkim artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne sprzątanie po zgonie?

Sprzątanie mieszkania po czyjejś śmierci może być traumatyczne i przytłaczające nie tylko dla członka pogrążonej w żałobie rodziny, ale i dla właściciela budynku, który niespodziewanie stanął przed zupełnie nową sytuacją. W takich okolicznościach skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej pozwala uniknąć nieprzyjemnych przeżyć.

Specjalistów zatrudnić również po to, by ochronić siebie i przyszłych lokatorów mieszkania przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi i patogenami przenoszonymi przez krew, które wciąż mogą utrzymywać się w niedostępnych dla oka miejscach. Innym zagrożeniem są ptomainy, czyli tzw. trupie jady. Należą do nich:

  • Putrescyna szkodliwa dopiero w dużych dawkach, ale wytwarzająca nieprzyjemny, nieświeży zapach;
  • Kadaweryna o silnym słodkawym zapachu gnijącego białka i negatywnym wpływie na układ krążenia.

Warto przypomnieć, że systematyczne podejście do oczyszczania pomieszczeń, jakie będzie charakteryzować profesjonalną firmę sprzątającą, zapewni szybkość i oczekiwaną efektywność oraz pozwali na zachowanie wysokiego standardu dezynfekcji.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie to proces dostarczenia gazowego ozonu i zmieszania go z powietrzem w oczyszczanym pomieszczeniu. Celem ozonowania jest zabicie wirusów i mikroorganizmów takich jak bakterie lub grzyby oraz dezodoryzacja, czyli pozbycie się niepożądanych zapachów. Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem jest ozonator podmuchowy, który wytwarza ozon z tlenu znajdującego się na miejscu działania.

Przed przystąpieniem do ozonowania, pracownicy firmy sprzątającej dokładnie odkurzą płaskie powierzchnie, wytrą wszelkie rozlane płyny, wyniosą odpadki i wywietrzą mieszkanie. Ponieważ ozon musi dotrzeć do nawet najmniejszych zakamarków, otwarte zostaną wszystkie szafki, tapczany, lodówka i piekarnik. Specjaliści zdejmą pokrowce z materaców i narzuty z wersalek, podniosą dywan, odsuną od ściany meble i postarają się, by książki zbytnio nie przylegały do siebie na półce.

Ekipa zadba, by do pomieszczenia nie miały dostępu niepowołane osoby ani zwierzęta i nie zapomni o bezpieczeństwie sąsiadów, gdy trzeba w tym celu zasłonić kratki wentylacyjne. Trzeba pamiętać, że ozon jest gazem drażniącym a w dużych ilościach szkodliwym. Ostatnim etapem przygotowań do przeprowadzenia ozonowania jest optymalizacja wilgotności pomieszczenia, czyszczenie ozonem jest bowiem efektywniejsze przy większym zawilgoceniu.

Sprawdź jak sprzątamy w miejscowościach:

Dlaczego ozonowanie wykorzystuje się w sprzątaniu po zgonach?

Zwłoki człowieka to niestety idealne środowisko dla rozwoju agresywnych mikroorganizmów i innych patogenów. Ich kolonii nie da się zauważyć gołym okiem, jednak wyeliminowanie tych skupisk jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób, które w przyszłości będą przebywać w domu po zmarłym. Ozonowanie idealnie sprawdza się jako rozwiązanie tego problemu.

Można powiedzieć, że dzięki temu procesowi ekipa sprzątająca jest w stanie za jednym zamachem pozbyć się nieprzyjaznych czynników biologicznych oraz odorów, które mogłyby przeszkadzać nie tylko odwiedzającym mieszkanie, ale także zaniepokojonym sąsiadom. Warto jednak wspomnieć o uniwersalności ozonowania. Stosuje się je również na przykład w oczyszczaniu miejsc zniszczonych przez powódź.

Ozonowanie – zalety metody

Ozonowanie jest nowoczesnym i szeroko polecanym sposobem na pozbycie się niechcianych zapachów i drobnoustrojów. Jakie są zalety ozonowania, jeśli porównamy go z innymi sposobami dezynfekcji po zmarłych? Po pierwsze, ozon jest skuteczniejszy od chloru w niszczeniu wirusów i bakterii, co ma szczególne znaczenie, gdy zmarły chorował na chorobę zakaźną.

Po drugie, ozon niezwykle szybko się rozkłada i nie pozostawia szkodliwych pozostałości, które mogłyby zagrozić zdrowiu osób korzystających później z pomieszczenia. Po trzecie, skutecznie zapobiega odrostowi mikroorganizmów i powrotom przykrych woni. Co niemniej ważne, generowanie ozonu na miejscu czyszczenia pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z transportem tego środka.