Czy słyszałeś już o usłudze profesjonalnego sprzątania po zgonie? Zamiast samodzielnie mierzyć się z traumą oczyszczania mieszkania po osobie zmarłej, możesz wynająć w tym celu ekspercką firmę sprzątającą. Ich obecność to gwarancja dokładnej dezynfekcji i szybkie uporanie się problemem nieprzyjemnego zapachu. Sprawdź, czy i w Twoim przypadku będzie przydatna taka pomoc.

Sprzątanie po zwłokach w trudnych przypadkach

Niestety nie mamy wpływu ani na czas, ani na okoliczności śmierci bliskiej osoby. Może się wydarzyć, że członek naszej rodziny lub lokator posiadanego przez nas mieszkania odejdzie ze świata w nieprzewidywalny sposób. Szczególnymi przypadkami śmierci są zabójstwo i samobójstwo często skutkujące powstaniem trudnych do usunięcia plam krwi. Krew niełatwo wywabić z tkanin, poza tym może być ona nośnikiem niebezpiecznych dla zdrowia patogenów.

Z inną skomplikowaną sytuacją mamy do czynienia, gdy osoba zmarła chorowała na ciężką chorobę zakaźną. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym doszło do zgonu, z pewnością nie będzie bezpieczne dla dzieci i osób o obniżonej odporności. Staranna dezynfekcja będzie zresztą konieczna dla komfortu psychicznego każdego, kto złoży wizytę w tym mieszkaniu.

Kiedy osoba umrze nagle pod nieobecność swoich bliskich, może się zdarzyć, że minie kilka dni zanim sąsiedzi odkryją jej ciało. Do tego czasu proces rozkładu będzie już w zaawansowanym etapie, przykry zapach stanie się trudny do zignorowania, w pomieszczeniu mogą zalęgnąć się insekty i pojawić się trupie jady. Te ostatnie to lekko toksyczne związki chemiczne putrescyna i kadaweryna, odpowiedzialne za słodkawą woń, którą kojarzymy z gniciem białek.

Dlaczego warto zdecydować się na sprzątanie także po śmierci naturalnej?

Nawet w przypadku mniej nagłej, naturalnej śmierci bliskiej osoby, pomoc profesjonalnej ekipy sprzątającej będzie dużym odciążeniem dla pogrążonej w żałobie rodziny, która jest już przecież mocno zaabsorbowana załatwianiem formalności pogrzebowych. Czyszczenie wykonane przez specjalistów sprawdzi się, gdy zmarły przed odejściem zaniedbywał swoje mieszkanie i dopuścił do zalęgnięcia się w nim grzybów lub innych żyjątek.

Mierząc się z nową, stresującą sytuacją, mamy prawo oddelegować przykre zadanie sprzątania po zgonie specjalistom. W ten sposób uzyskamy obecność ekipy o systematycznym i efektywnym podejściu do czyszczenia, która zachowa wysoki standard dezynfekcji i w razie wątpliwości doradzi najlepsze rozwiązanie.

W jaki sposób czyszczenie po zgonach przeprowadzają profesjonaliści?

Czyszczenie po zgonie obejmuje usunięcie skażonych sprzętów i rzeczy osobistych. W wypadku wyjątkowo silnego zapachu rozkładu, ekipa sprzątająca pozbędzie się również tapety ściennej, dywanów lub firanek. Do dezynfekcji zostaną użyte atestowane środki biobójcze takie jak chlor i fenol.

Jedną z metod dekontaminacji pomieszczania jest zamgławianie, podczas którego silny strumień powietrza rozpyli wokół maleńkie krople środka dezynfekującego. Zamgławianie to wyjątkowo skuteczny sposób walki z pluskwami, pchłami, rybikami cukrowymi i innymi insektami.

Zastanawiasz się, jaka metoda dezynfekcji jest uważana za najnowocześniejszą i najbardziej opłacalną? Wielu specjalistów poleca ozonowanie. Polega ono na wygenerowaniu gazowego ozonu przez ozonator i zmieszaniu go z powietrzem w mieszkaniu. Skutkiem takiego przedsięwzięcia jest skuteczne zabicie bakterii, wirusów i grzybów oraz dezodoryzacja, czyli usunięcie wszelkich niepożądanych zapachów.

Przed przeprowadzeniem ozonowania ekipa zadba o to, by gaz dostał się we wszystkie zakamarki. Otworzone zostaną szafki, lodówka, piekarnik i tapczan, meble zaś nie będą mogły przylegać do ściany. Jeżeli sprzątanie odbywa się w bloku, nie musisz martwić się o to, że ozon zagrozi bezpieczeństwu sąsiadów, ponieważ profesjonaliści mają sposoby na zasłonięcie kratek wentylacyjnych.

Po ukończonym ozonowaniu pokoje zostaną wywietrzone z drażniącego gazu i już po dwóch lub czterech godzinach będzie można wejść do środka. Ozon szybko się rozkłada i nie pozostawia po sobie szkodliwych związków chemicznych. Całkowity czas profesjonalnego sprzątania po zgonie może wynieść dzień albo trzy do czterech dni, wszystko jednak zależy od stopnia skomplikowania indywidualnego przypadku.

Jeżeli potrzebujesz czyszczenia po zmarłym, nie zwlekaj z wykonaniem telefonu. Im szybciej zostanie ono przeprowadzone, tym łatwiej będzie usunąć z pomieszczeń wszelkie biologiczne zanieczyszczenia.

Zobacz jak wygląda dezynfekcja po zgonach w miejscowościach: Łask, Śmigiel, Trzemeszno, Złotowskie, Pruszków, Radomsko, Łęczyca, Łomża, Katowice, Świdwin