Niektórzy ludzie jeszcze długo po śmierci bliskiej osoby odczuwają opór przed odwiedzeniem jej mieszkania. Równie często zdarza się jednak, że pomieszczenia te musimy jak najszybciej odzyskać a potrzeba ochrony bezpieczeństwa przebywających w nich osób staje się naprawdę pilna. Jak długo trwa dekontaminacja mieszkania, w którym doszło do zgonu? Czego możemy spodziewać się po działaniach firmy sprzątającej? W tym krótkim artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Komu przyda się usługa sprzątania po zmarłym przez profesjonalną ekipę sprzątającą?

Niespodziewana śmierć i konieczność uprzątania mieszkania zmarłego może być traumatycznym wydarzeniem zarówno dla jego rodziny, jak i właściciela budynku, w którym doszło do zgonu. W niektórych przypadkach takich jak zabójstwo, samobójstwo czy śmierć z powodu choroby zakaźnej, oczyszczenie sprzętów i pomieszczeń wymaga zaangażowania specjalistycznych sprzętów i umiejętności. Wynajęcie ekipy sprzątającej to dobry sposób na oszczędzenie sobie zmartwienia oraz gwarancja szybkości, efektywności i wysokiego standardu czystości.

Profesjonalne sprzątanie po zgonie daje nam pewność, że nic nie zagraża bezpieczeństwu przyszłych lokatorów mieszkania. Rozmaite szkodliwe czynniki biologiczne i patogeny przenoszone przez krew mogą wniknąć w niewidoczne dla oka i trudnodostępne miejsca. Sytuacja skomplikuje się także wtedy, gdy ciało zmarłego zostanie odkryte dopiero po kilku dniach, będąc już w stanie zaawansowanego rozkładu. W pomieszczeniu będą już wtedy obecne tzw. trupie jady (odkryte pod koniec XIX wieku ptomainy, putrescyna i kadaweryna) odpowiedzialne za trudny do zniesienia zapach a być może nawet insekty.

Jakie metody stosuje firma sprzątająca po zmarłym?

Sprzątanie po zmarłym rozpoczyna się od usunięcia mebli skażonych czynnikami biologicznymi. Niekiedy do wyrzucanych rzeczy dołączy także tapeta ścienna, ponieważ nieodwracalnie przesiąknęła przykrym zapachem. Płaskie powierzchnie zostaną przetarte odpowiednimi środkami i odkurzone a następnie przyjdzie czas na dekontaminację pokoi. W celu zdezynfekowania mieszkania, ekipa może wykorzystać:

  • Zamgławianie, czyli wykorzystanie silnego strumienia powietrza do rozpylenia w pokojach maleńkich kropli środka dezynfekującego, na przykład chloru lub fenolu. Zamgławianie ULV pomaga w pozbyciu się pluskw, pcheł i innych insektów, w tym nieszkodliwych, choć irytujących, rybików cukrowych;
  • Ozonowanie, czyli dostarczenie do mieszkania gazowego ozonu, który zmiesza się z powietrzem. Celem ozonowania jest nie tylko błyskawiczne zabicie wirusów, bakterii i grzybów, ale także dezodoryzacja. W procesie dezodoryzacji technicy pozbędą się wszelkich niepożądanych zapachów, które mogłyby uprzykrzać życie przyszłym lokatorom. Przykre odory nie będą miały szans na powrót, gdyż ozonowanie świetnie zapobiega odrostowi mikroorganizmów.

 

dezynfekcja po zmarłym

Od czego zależy czas sprzątania po zgonach?

Nie jest możliwe wyznaczenie uniwersalnego czasu sprzątania po zmarłym. Czasami zajmie ono tylko jeden dzień, ale w trudniejszych sytuacjach może potrwać od trzech do czterech dni. Ponieważ wszystko zależy od stopnia skomplikowania przypadku, nie wahaj się spytać o czas pracy ekspertów, którzy przyjadą na miejsce.

Oczywiście po tym, jak ekipa sprzątająca użyje silnych chemicznych odczynników do usunięcia niektórych plam i zanieczyszczeń, należy odczekać aż ich opary przestaną stwarzań zagrożenie dla zdrowia. Samo wietrzenie po ozonowaniu nie jest jednak długim procesem. Ozon szybko się rozkłada i już po dwóch lub czterech godzinach znika z pomieszczenia, dzięki czemu lokatorzy mogą bez obawy wejść do środka.

Na ozonowanie warto zdecydować się również dlatego, że większość urządzeń generuje ten gaz z tlenu na miejscu działania, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z transportowaniem chemikaliów.

Czy szybka realizacja sprzątania po zmarłym ma znaczenie?

Jeżeli w kwestii oczyszczenia mieszkania po zmarłym zależy Ci na czasie, zareaguj szybko i skontaktuj się z firmą sprzątającą niedługo po otrzymaniu informacji o zgonie. Im szybciej ekipa czyszcząca przystąpi do usuwania mikroorganizmów, tym mniejsze będzie skażenie. W ten sposób możesz uratować meble, sprzęty domowe i cenne pamiątki po denacie. Na sprawnie przeprowadzonym sprzątaniu nie ucierpi również Twój budżet.

Jeżeli do zgonu doszło w bloku mieszkalnym, szybka realizacja sprzątania zapewni komfort psychiczny i bezpieczeństwo także sąsiadom.

 

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda sprzątanie po zmarłych w miejscowościach:

BielskoBiała, Gliwice, Jelenia Góra, Legnica, Lębork